Top Site Net Features | Register | Login

Kaç Çeşit Hasta Yatağı Mevcuttur?

Hasta yatakları uzun süre yatalak kalan ve hareket etmekte zorlanan hastalar için zorunlu bir ihtiyaçtır. Hem hastanın rahat etmesi hem de ona bakanların hastaya yemek yedirirken ya da onu giydirirken daha iyi yardımcı olması için böyle hastaları olan evlerde bir tane hasta yatağı bulunması gereklidir. Yatalak hastalar için özel olarak tasarlanmış ve onların farklı ihtiyaçları gözetilerek yapılmış olan hasta yatakları mutlaka profesyonel bir yerden satın alınmalıdır. Hasta yatağı üretimi ve satışında deneyimli olan ve bu konuda tam destek verebilecek olan bir yerde satın alınır ya da kiralanırsa çok daha iyi olur. 

Hasta Yatağı Satın Almak

Hasta yatakları farklı özelliklerine göre çeşitlere ayrılır. Hastanın özellikleri, kilosu, boyu, hareket kabiliyeti gibi özellikler yatak satın alınırken dikkate alınır. Bu yüzden bu alanda çalışan profesyonel bir firmadan yardım almak gerekir. Hasta yatakları genelde bazı yerlerinin rahat hareket etmesi için elektrikli bir sistemle çalışır. Kapasitelerine göre tek motorlu, iki motorlu ya da daha fazla motorlu yataklar da vardır. Ayrıca asansörlü hasta yatakları ya da dekoratif hasta yatakları gibi çeşitleri de bulunur. Bu özellikler genel olarak hasta karyolası özellikleridir. Döşeklerin özelliğine geçersek havalı hasta yatağı gibi çeşitler de bulunur. Her birinin fiyatı özelliklerine göre değişen bu yatakları satın almak bütçesine uymayan hasta yakınları kiralama seçeneğini de değerlendirebilir. Yataklar haftalık, günlük, aylık ya da yıllık kiralanabilir. 

Hasta Yatakları Özellikleri

Hasta yatakları taşıma kapasitesine göre tek motorlu, çift motorlu ya da üç veya dört motorlu olabilir. Motorlu hasta yatakları genel olarak asansör özelliği de taşır. Hasta çok ağır ve hareket edemeyecek bir durumda ise bu özellikler gereklidir. Çünkü hastayla ilgilenen kişiler onu taşımakta ve hareket ettirmekte zorluk çekebilir. İşte böyle bir durumda kesinlikle asansörlü ve çok motorlu bir yatak almak gerekecektir. Hastanın baş ya da ayak kısmının hareket ettirilmesi, giyinmesi ve yemek yemesi gibi durumlar için özel olarak tasarlanan bu yataklar her türlü ihtiyaca yanıt verebilmek için özel olarak tasarlanmıştır. 

Dekoratif Hasta Yatakları

İlk sırada elzem bir ihtiyaç olarak görülmese de bazı hastalar ve yakınları için dekoratif hasta yatağı kullanmak da bir tercih sebebidir. Bu yataklar özel olarak üretilmiş bir ahşapla kaplanır ve görünüş olarak diğer hasta yataklarından çok daha şıktır. Evde hasta bakmak isteyen bazı kişiler böyle bir yatak isteyebilir. Zaten zor olan hasta bakımı için evin düzenlenmesi ve dekorasyonunu da daha iç açıcı hale getirmek için tercih edilen dekoratif yataklar çok şık tasarımlardır. Fiyatları diğerlerine göre biraz daha fazla olan bu yataklar da diğer yataklar gibi motorlu, elektrikli, asansörlü ve havalı yatak gibi özellikleri taşıyabilir. Firmamız hasta yatağı kiralama hizmeti de vermektedir.

Havalı Hasta Yatakları

Havalı hasta yatakları ise daha çok hasta yatağına konan döşeklerin altında bulunan farklı tasarımlardır. Bu tasarımlarda yatak otomatik olarak belirli aralıklarla hastanın vücuduna hava üflemektedir. Bu özellik çok uzun bir süre yatmak zorunda kalan hastalar için hayati bir önem taşır. Çünkü sürekli aynı pozisyonda yatmak zorunda olan hastaların vücudunda bazı yaralar çıkabilir. Bu yaralara bası yarası ismi verilir. yatağın hastanın vücuduna uyguladığı basıncın sonucunda oluşan yaralar hastaların zaten zor olan istirahat sürecinde daha fazla zorluk çıkarabilir. Havalı yatak satın alan ya da kiralayan hasta yakınları bu yöntemle hastanın daha rahat yatmasını ve fazla yaralanmamasını amaçlar.


About This Author


dsfdsdfsdsfdsfdsdfsdsf
Joined: October 19th, 2020
Article Directory /

Arts, Business, Computers, Finance, Games, Health, Home, Internet, News, Other, Reference, Shopping, Society, Sports