Top Site Net Features | Register | Login

Faktura vat - najistotniejsze wiadomości

Zamiarem wystawiania faktur VAT jest rejestr sprzedaży, od jakich naliczane są podatki od produktów i usług. Zarazem nie każda firma jest zobowiązana do opłacania podatku VAT, ponieważ przysługują im prawne zwolnienia. W takim razie jaki jest problem z fakturowaniem? Czy można rejestrować transakcje w inny sposób?

Fakturowanie w przypadku podatników zwolnionych z podatku VAT

Podatnicy wykluczeni z VAT muszą wystawiać faktury, gdy odbiorca jest inne przedsiębiorstwo. W przypadku, gdy konsumentem jest osoba prywatna, fakturę powinno się wystawić na jej życzenie. W innym przypadku zawarcie transakcji może być uwieczniona paragonem. Faktury VAT podatników zwolnionych ustawowo zawierają:

przepisy, na podstawie której podatnikowi przysługuje zwolnienie z VAT,

prawo, na podstawie których konkretna dostawa towarów lub usług korzysta ze zwolnienia,

norma prawna dyrektywy zwalniająca z opodatkowania konkretną dostawę towarów.

Norm tych nie używa się w sytuacji, w których podatnicy są zwolnieni z VAT ze względu naturę prowadzonej przez nich aktywności gospodarczej. Innymi słowy, że sprzedawane przez niego produkty lub usługi są prawnie zwolnione z podatku. Faktury niezawierające podatku VAT nie zawierają też danych, że podatnicy są wykluczeni z podatku VAT, ponieważ nie przekroczyli limitu kwoty sprzedaży (w tym momencie łącznie 200 tys. PLN). Innymi słowy, jeżeli dana firma korzysta z subiektywnego zwolnienia z podatku VAT, nie trzeba o tym informować wykonawcy. Pozostałe elementy, jakie nie muszą być uwzględnione na fakturze bez podatku VAT to:

  • numer NIP,
  • numer VAT-UE,
  • kwota podatku,
  • stawka podatku.

Co musi posiadać faktura vat?

Wystawianie faktur w przypadku podatników zwolnionych z VAT wygląda niemalże jednakowo, jak w przypadku aktywnych podatników VAT. Tak naprawdę mało jest elementów, jakich faktura bez VAT nie zawiera względnie które,w odróżnieniu do tradycyjnej faktury, mieścić musi. Norma prawna o podatku od produktów i usług wyraźnie ujmuje zarówno, jakie elementy muszą znaleźć się przymusowo na każdej fakturze. Należą do nich:

  • data wystawienia faktury vat,
  • numer faktury,
  • data dokonania dostawy produktu lub zrealizowania usługi,
  • nazwa odbiorcy,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • liczbę produktów/obręb usług,
  • opłatę jednostkową,
  • cena artykułów lub usług.

Znaczące jest to, że jeżeli na fakturze nie ma elementów wymaganych przez ustawę i niepoprawnie wystawiono fakturę, dokument ten trzeba skorygować, bez względu na to, czy dostawa towarów czy świadczenie usług lub podmiot gospodarczy stosuje zwolnienie z VAT.

Ważne dane i terminy

Faktura VAT oraz faktura bez VAT, co do zasady, powinna zostać wystawiona przez podmiot, który realizuje dostawy towaru lub usługi. Nieraz jednakże fakturę może wystawić nabywca bądź firma upoważniona przez sprzedawcę. Należy również pamiętać o terminach wystawiania faktur, program wystawianie faktur które wskazane są w ustawie o podatku od artykułów i usług. I w ten sposób faktura bez VAT musi być wystawiona do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przeprowadzono transakcję sprzedaży. Dowód sprzedaży wolno wystawić zarówno w formie standardowej, jak i elektronicznej - w tym przypadku na dokumencie nie znajdziemy podpisu wystawcy, co nie powoduje nieważności faktury. W sytuacji osób prywatnych zawierane transakcje dokumentowane są za pomocą paragonów, tym samym nie obowiązuje termin 15-go dnia kolejnego miesiąca na wystawienie faktury. Lecz każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę na żądanie klienta. Powinno się pomnieć, że faktura dla osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej obejmuje takie same czynniki, jak faktura dla podmiotów gospodarczych.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=3WHMP58i37o]


About This Author


LemonLemon
Joined: December 22nd, 2020
Article Directory /

Arts, Business, Computers, Finance, Games, Health, Home, Internet, News, Other, Reference, Shopping, Society, Sports