Top Site Net Features | Register | Login

Faktury - najważniejsze informacje

Zamysłem fakturowania jest ewidencja sprzedaży, od jakich naliczane są podatki od produktów i usług. Zarazem nie wszyscy przedsiębiorcy są zobligowani do płacenia podatku VAT, albowiem przysługują im prawne zwolnienia. W takim razie jaki jest kłopot z wystawianiem faktur? Czy można rejestrować transakcje w inny sposób?

Wystawianie faktur w przypadku podatników zwolnionych z podatku VAT

Podatnicy wykluczeni z VAT muszą wystawiać faktury, gdy odbiorca jest inny podmiot prowadzący aktywność gospodarczą. W przypadku, gdy konsumentem jest osoba fizyczna, fakturę wystawia się na jej żądanie. W innym przypadku sprzedaż może być opatrzona paragonem. Faktury VAT podatników zwolnionych prawnie wymieniają:

Podatnikom przysługuje zwolnienie z przepisów VAT,

Zwolnione regulacje dotyczące dostaw określonych towarów lub usług,

Przepisy dyrektywy zwalniają z podatku od dostaw niektórych artykułów.

Normy te nie mają zastosowania do sytuacji, w których podatnicy są wyłączeni z VAT ze względu naturę prowadzonej przez nich działalności. Innymi słowy, że sprzedawane przez niego artykuły lub usługi są legalnie zwolnione z podatku. Faktury niezawierające podatku VAT nie zawierają również informacji, że podatnicy są wyłączeni z podatku VAT, dlatego że nie przekroczyli limitu kwoty sprzedaży (w tym momencie ogólnie 200 000 PLN). Innymi słowy, jeżeli dana firma korzysta z subiektywnego zwolnienia z podatku VAT, nie trzeba o tym pouczać wykonawcy. Pozostałe elementy, które nie muszą być uwzględnione na fakturze bez podatku VAT to:

  • numer NIP,
  • numer VAT-UE,
  • kwota podatku,
  • stawka podatku.

Co powinna posiadać faktura?

Faktury podatników zwolnionych z VAT są prawie identyczne, jak faktury czynnych podatników VAT. W rzeczywistości, w odróżnieniu do standardowych faktur, istnieje parę elementów, które nie są uwzględniane na lub muszą być uwzględnione na fakturach innych niż VAT. Norma prawna o podatku od produktów i usług jasno wytycza także, jakie składniki muszą być uzamieszczone na na każdej fakturze. Należą do nich:

  • data wypisania faktury,
  • numer faktury,
  • data przeprowadzenia dostawy produktu lub zrealizowania usługi,
  • nazwa nabywcy,
  • nazwę produktu lub usługi,
  • liczbę towarów/ usług,
  • opłatę jednostkową,
  • cena artykułów lub usług.

Kluczowe jest to, że jeśli na fakturze nie ma składników wymaganych przez ustawę i niepoprawnie wystawiono fakturę, fakturę trzeba skorygować, obojętnie, czy dostawa artykułów czy świadczenie usług lub kontrahent stosuje zwolnienie z VAT.

Obowiązujące dane oraz terminy

Odnośnie do reguły faktury VAT i faktury inne niż VAT winien wystawiać podmiot, który dostarcza artykuły lub usługi. Czasami mimo to faktura może zostać wystawianie faktur z magazynem wystawiona przez firmę upoważnioną przez kupującego lub sprzedającego. Należy też pomnieć o czasie wystawienia faktury wynikającym z Regulacji o podatku od produktów i usług. W związku z tym faktura bez VAT musi zostać wystawiona przed 15tym dniem następnego miesiąca po którym zrealizowano transakcję sprzedaży. Dowód zawarcia transakcji może być wystawiony w formie standardowej i elektronicznej - w takim przypadku nie będzie widniał podpis wystawcy na dokumencie, co nie sprawi nieważności faktury. W przypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej zawierane transakcje będą dokumentowane na paragonach, wobec tego termin wystawiania faktur w nadchodzącym miesiącu nie obowiązuje. Pomimo tego każdy kontrahent ma zobowiązanie wystawić fakturę zgodnie z życzeniem klienta. Należałoby pamiętać, że faktura dla osoby fizycznej zawiera takie same składniki, jak faktura dla firm.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Ts9iCA5Ima0]


About This Author


BevBev
Joined: December 22nd, 2020
Article Directory /

Arts, Business, Computers, Finance, Games, Health, Home, Internet, News, Other, Reference, Shopping, Society, Sports