Top Site Net Features | Register | Login

Czy warto kupić Euro Truck Simulator 2

Miłośnicy symulatorów ciężarówek czekali latami na premierę Euro Truck Simulator 2 - ETS2, jaka stanowiła przekładana kilka razy. W międzyczasie wydano kilka gier liczących na planu zwiększenie budżetu na realizację największego stopnia w sprawie czeskiego studia SCS Software. Pytanie ale czy warto było wyglądać?

Już na ważny etap oka widać, że zmian jest sporo – całkowicie przeprojektowano menu, system ulepszania ciężarówek oraz przemodelowano model ekonomiczny. Początkowo możemy podjąć tzw. szybkie zlecenia: dostajemy ciężarówkę, towar i działanie dowiezienia go we wybrane miejsce. Nasze wynagrodzenie jest przeciętne, przecież nie musimy ponosić kosztów utrzymania ciągnika również płatności za autostrady czy prom. Po kilku kursach możemy jednak zaciągnąć kredyt oraz otworzyć robić na naturalny rachunek. To powinien wybrać się do salonu z ciężarówkami i uzyskać jedną z pewnych maszyn. W sztuce mamy licencjonowane ciągniki MAN-a, Renault oraz Scanii. Pod fikcyjnymi markami ukryto również DAF-a (w atrakcji: DAV), Iveco (Ivedo), Mercedesa (Majestic) oraz Volvo (Valiant). Poza nazwami, różnią się tylko brakiem emblematów – reszta została zrobiona tak, że bez problemu rozpoznamy wnętrze kabiny DAF-a XF95 czy nadwozie Mercedesa Actrosa III generacji. SCS Software potwierdziło również, iż w poszczególnej z drugich aktualizacji ciężarówki DAF-a będą oficjalnie licencjonowane.

Wykonanie modeli ciężarówek zarabia na przyjęcie, ale większe roli należą się twórcom za przygotowanie ogromnego systemu personalizacji ciężarówki: kupując ciągnik możemy personalizować m.in. wygląd wnętrza, nadwozia, silnik czy rodzaj podwozia (można zamówić trzyosiowe ciężarówki). W salonie dokupimy nowe reflektory, orurowanie, osłony na zbiorniki paliwa, blendy przeciwsłoneczne czy owiewki. Stanowi ostatniego tak sporo, a z okresem dostajemy dostęp do coraz to nowocześniejszych akcesoriów. Personalizacja ciężarówek może pochłonąć majątek, ale zarabianie pieniędzy zachodzi w Euro Truck Simulator 2 całkiem łatwo.

Model ekonomiczny jest niesatysfakcjonujący – pieniądze za polecenia są wysokie, szczególnie jeśli zajmiemy się przewożeniem towarów złych i o dużej cenie. Na kredytach można łatwo zbudować firmę, kupić trzy ciężarówki również rozpocząć zarabiać pieniądze – początkowo są to drobne ilości, ale starczają na stanowisko płynności finansowej. Po dobrym momencie możemy liczyć już kilka filii również zdobywać duże pieniądze ze zleceń. Później pieniądze płyną strumieniami również nie jest co z nimi sprawić.

Po kilkunastu godzinach gry Euro Truck Simulator 2 nie jest przed nami tajemnic również wprowadza nudzić. Niestety też tym całkowicie nie udało się stworzyć trybu multiplayer. Setki ciężarówek kierowanych przez graczy biega po europejskich drogach – zatem jest przyszłość tego gatunku. Interakcja między graczami na parkingach, rywalizowanie o najodpowiedniejsze ładunki, wirtualne firmy, awanse – na ostatniej podstawie można osiągać naprawdę fajną grę MMO. Bo kto powiedział, że gry sieciowe muszą prowadzić się do prania, wyścigów czy siekania mieczem? Można rywalizować i na miejscu spedycji. Niestety obawiam się, że kobiety zainteresowane tego modelu rozgrywką są zbyt małą niszą i SCS Software zupełnie nie będzie uważało tyle pieniędzy żeby uzyskać rozbudowaną grę MMO z ciężarówkami w pracy głównej. Że w perspektywy jest nadzieja na częsty tryb multiplayer idący na liczne chodzenie po Europie? Nawet wtedy wniosłoby opinię na następujący etap rozwoju.

Euro Truck Simulator 2 - ETS2 to bez wątpienia najbardziej kompletny symulator ciężarówek widoczny na tym rynku gier wideo. Oczywiście ktoś zarzuci – natomiast ta sztuka jest masę uproszczeń – tak, to prawda, a nie jest żadnego tytułu bliższego realizmowi. SCS Software postarało się na dostosowanie kierowania do wielu kierownic, w aktualnym znacznych Logitechów G25 i G27 urządzonych w sprzęgło oraz wspaniałą przekładnię manualną, a nie tylko sekwencyjne łopatki. Możemy dostosować sposób sterowania skrzynią biegów razem z własnymi preferencjami – jest duży automat, prawdziwy automat (konieczność wrzucania biegów do przodu, wstecznego), sekwencyjna skrzynia biegów oraz całkowicie manualna. W sądu do poprzedniczek – spora zmiana. Model jazdy jest stosunkowo niski – można podawać sobie nawet na klawiaturze, jednak powinien mieć podczas pokonywania rond oraz ciasnych zakrętów. Fizyka zatrzymania się pojazdu została znacznie poprawiona – czuć, że ciężarówka musi radzić sobie z wprawieniem w związek wielotonowego zestawu, a hamowanie trwa naprawdę wiele czasu. W Euro Truck Simulator 2 nasza ciężarówka nie będzie wystrzeliwać niczym osobówka, tak jak brało to zajęcie w najjaśniejszych ciągnikach tanich w Euro Truck Simulator czy German Truck Simulator. Twórcy zastosowali również kaganiec, czyli ograniczenie prędkości do 90 km/h, które wchodzi w Europie. Zachowanie się ciężarówki jest zdecydowanie dużo prawdopodobne, lecz nie udało się ustrzec błędów np. powiązanych ze spalaniem. Możemy „wkręcać” nasz ciągnik w trybie manualnym do 2 tysięcy obrotów, a spalanie będzie takie samo, jak w przypadku automatu zmieniającego przełożenia na zielonym polu. Zużycie paliwa spada tylko gdy nasz kierowca rozwinie się na tłu ekologii w drzewku rozwoju doświadczenia, i wygląd naszej drogi nie ma miejsca.

Stary Kontynent odwzorowano w przyzwoity sposób – udało się odwzorować większość państw Europy zaczynając od zachodniej części Nasz po Portugalię i Hiszpanię. Nie brakuje państw Skandynawskich Włoch Środkowych i Południowych oraz Bałkanów, a rozmieszczenie miast jest trudno dość rzadkie. W Polsce jesteśmy tylko Szczecin, Doświadczeń również Wrocław. Najlepiej sprawa mówi się w Niemczech również Zdrowej Brytanii. Tam miast jest aż kilkanaście, tylko nie stanowi to klucz faworyzowania tych państw – po prostu te dziedzin mapy oparto o dalekie drogi stworzone już dla German Truck Simulator i UK Truck Simulator. Wbrew tego sposobu mapa jest zbyt niewielka. Można było oczekiwać, że uda się dodać kilka państw więcej niż normalnie. Cóż, trzeba poczekać na dodatki, które pamiętają się pojawić.

Miasta wyglądają lepiej, są dość większe, choć jeszcze ostatnie kilka skrzyżowań. Dużo uwagi poświęcono przygotowaniu sieci drogowej, którą urozmaicono nowymi wiaduktami, płatnymi autostradami, drogami krajowymi, przejazdami kolejowymi oraz robotami drogowymi. Teraz trasy pomiędzy miastami nie straszą taką nudą, jak zajmowałoby toż mieszkanie w dawnych częściach, choć urozmaiceń potrafiło być daleko dobrze. Przyczyniły się więcej dróg lokalnych, krajowych, przechodzących przez wioski. Teraz gdzieniegdzie trafi się strona ze stacją benzynową, a to pewnie zbyt kilku. czytaj więcej

Kolejnym problemem jest sztuczna inteligencja, która z ciągle była bolączką serii. Tak istnieje dodatkowo tymże zupełnie. W Euro Truck Simulator 2 - ETS2 kierowcy samochodów osobowych oraz nowi truckerzy wykonują dość często irracjonalne manewry zagrażające ich istnieniu: wyprzedzają w podejrzanych miejscach oraz gdy „spadają na czołówkę” nie próbują zahamować i zjechać za samochód który wyprzedzają lub wystrzelić do przodu żeby uchronić się przed zderzeniem. Wolą zahamować, stanąć na obszarze i liczyć rozwój wypadków, co często wychodzi się zderzeniem czołowym. Problemem istnieje jednocześnie zachowanie sztucznej inteligencji podczas skrętów – manewry produkowane są ślamazarnie, można łatwo utknąć na światłach. W wielu przypadkach kierowcy stanowią kłopoty z zabieraniem się do obrocie, szczególnie na zwężeniach. Miejmy okazję, że inne aktualizacje poprawią nieco zachowanie sztucznej inteligencji, jaka jest daleko dużo udana niż inteligentna. Nowe łatki emitowane przez autorów to jedno, ale prawdziwa siła spędza w części fanów, którzy przygotowują swoje modyfikacje: nowe ciężarówki, naczepy, mapy i zagraniczne dodatki uatrakcyjniają lub całkowicie odmieniają Euro Truck Simulator 2. W fanach siła! Jeśli znudzi Ci się wykorzystuje w oryginalną wersję, warto przeszukać Internet pod kątem darmowych modyfikacji, których stanowi jeszcze dobrze.

Pytanie jednak czy warto wydawać pieniądze na ostatni tytuł? O ile zakup Scania Truck Driving Simulator czy Trucks & Trailers stosowałem się z koniecznością wydania około 50 złotych, o tyle Euro Truck Simulator 2 to koszt około 70 – 80 złotych. Za te pieniądze otrzymujemy a najbardziej zaawansowany


About This Author


LatriciaLatricia
Joined: January 5th, 2021
Article Directory /

Arts, Business, Computers, Finance, Games, Health, Home, Internet, News, Other, Reference, Shopping, Society, Sports